Nawigacja

Aktualności

Gala Jubileuszu 100–lecia Radiostacji Babice – Stare Babice, 17 listopada 2023

„Długim szeregiem samochodów i powozów dążono wczoraj w południe na uroczysty akt poświęcenia radiostacji polskiej […]. Na uroczystość przybyli oprócz Prezydenta Rzeczypospolitej ministrowie: Kiernik, Szydłowski, generałowie: Szeptycki, Rozwadowski, Żeligowski, marszałkowie: Trąmpczyński i Rataj oraz wielu innych gości wraz z ks. biskupem Gallem i osobami ze świata dyplomacji, przemysłu i handlu”.

17 listopada 1923 roku oficjalnie otwarto Transatlantycką Radiotelegraficzną Centralę Nadawczą w Babicach. W rytm kropek i kresek, nowo odrodzone państwo polskie, zaznaczyło swoją obecność na mapie Europy i rozpoczęło bezpośrednią łączność radiową z Nowym Jorkiem, a później również z Tokio, Kairem, Bejrutem, Buenos Aires i Rio de Janeiro.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń w 100-lecie uruchomienia Radiostacji 17 listopada 202 3 r. w Sali Widowiskowej Domu Kultury Stare Babice odbyła się Gala Jubileuszu.

W programie znalazły się m.in. prezentacja zewnętrznej wystawy poświęconej Radiostacji Babice, wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Plakat 100-lecia Radiostacji Babice”,  pokaz  filmu, wręczenie medali, występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz wykłady:

  • Camilla Lugnet, dyrektor Grimeton Radio Station – „Grimeton Radio Station – From wireless to timeless”;
  • Mirosław Zientarzewski, dyrektor Narodowego Muzeum Techniki – „Inżynierowie II Rzeczpospolitej”;
  • Michał Zarychta, IPN Odział w Warszawie – „II Rzeczpospolita – wyspy nowoczesności”;

Podczas wydarzenia został zaprezentowany album „Radiostacja Babice 1923-1945”, którego współwydawcą jest Oddział IPN w Warszawie.

 

Patron medialny: Polskie Radio

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego @Mazowsze.serce.Polski

Organizator: Gmina Stare Babice, Dom Kultury Stare Babice, Stowarzyszenie Park Kulturowy TRCN.

 

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji:

 

 

do góry