Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Izbą Pamięci Strzelecka 8

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

W piatek 1 marca 2024 r. po raz kolejny uroczystości odbyły się na warszawskiej Pradze i w Izbie Pamięci Strzelecka 8.

Szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych przeszedł marsz, organizowany wspólnie z dzielnicą Praga-Północ i Towarzystwem Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury. Pracownicy Izby Pamięci Strzelecka 8 złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi uwięzionych i pomordowanych w praskich katowniach żołnierzy podziemia niepodległościowego. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956.

W Izbie Pamięci Strzelecka 8 dr Wojciech Muszyński wygłosił wykład o pułkowniku Bronisławie Banasiku (1894–979), ostatnim Komendancie Głównym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (1946–1948), organizacji walczącej z reżimem komunistycznym. Uczestnicy otrzymali przypinkę–ryngraf z kartą zawierającą krótki życiorys płk. Banasika.

O godzinie 17.00 odbyła się uroczysta msza św. w intencji osób zamordowanych i zadręczonych w praskich katowniach w Izbie Pamięci Strzelecka 8.

Następnie na Strzeleckiej 8 miała miejsce projekcja filmu pt. „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim” według scenariusza Tomasza Plaskoty i w reżyserii Piotra Zarębskiego.

W tak uroczystym dniu nie zabrakło również odwiedzających, którzy mieli okazję zobaczyć zabytkowe piwnice dawnego aresztu NKWD i WUBP w Warszawie.

 

do góry