Nawigacja

Aktualności

Widowisko muzyczno-filmowe dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” – Warszawa, 4 marca 2024

W imieniu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Stowarzyszenia WEST, Światowego Związku Żołnierzy AK Warszawa-Wschód oraz Fundacji im. H. Dekutowskiego „Zapory” i Instytutu Pamięci Narodowej zapraszamy na widowisko muzyczno-filmowe, dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” w związku z 75. rocznicą śmierci.

Wydarzenie jest objęte patronatem Tomasza Kucharskiego – burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.

Aktory, wokaliści i muzycy zespołu  „Sonanto” zaprezentują je 4 marca w sali widowiskowej Terminalu Kultury Gocław (przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24), początek o godz. 19.00.

Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, w szczególności na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia. To zarazem widowisko o losach niepodległościowego, a potem antykomunistycznego podziemia, w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce. Hieronim Dekutowski po niemieckiej i rosyjskiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. przedarł się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, zaś po jej klęsce – do Wielkiej Brytanii. Jako jeden z elitarnych Cichociemnych – został zrzucony do okupowanej Polski w nocy 16 na 17 września 1943 r., gdzie rozpoczął służbę w AK. W jej strukturach stworzył najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki typu lotnego, toczący zwycięskie boje zarówno z Niemcami, jak i później z Sowietami. Widowisko to historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z okupantami, czy szczególnej więzi z podkomendnymi, z których część podzieliła się swoimi wspomnieniami o majorze Dekutowskim. To także opowieść o miłości.

Wstęp wolny. Ewentualne rezerwacje miejsc na: zapora@stowarzyszeniewest.pl

Więcej informacji:

w imieniu wszystkich współorganizatorów: Paweł Krasowski, tel. 668 339 751

 

do góry