Nawigacja

Aktualności

Uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza na wyremontowanym nagrobku Stefana Szymańskiego – Warszawa Wesoła, 8 maja 2024

W środę 8 maja 2024 r. uroczyście złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na kolejnym odnowionym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie nagrobku żołnierza walczącego pod Monte Cassino – Stefana Szymańskiego.

W uroczystości udział wzięli udział wzięli: Zbigniew Siedlewski – zastępca dyrektora Oddziału IPN w Warszawie, Ewa Żaboklicka – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN  w Warszawie wraz z pracownikami oraz rodzina bohatera: wnuk Marek Pietrzyk z żoną Anną, wnuczka Katarzyna Pietrzyk z mężem  Józefem Orłem i synem oraz wnuczka Danuta Szymańska.

Wszyscy otrzymali specjalnie przygotowane przez warszawski Oddział IPN ulotki z życiorysem Stefana Szymańskiego.

Nagrobek został wykonany w ramach akcji remontów grobów uczestników walk pod Monte Cassino w związku z 80. rocznicą bitwy, zorganizowanej przez Oddział IPN w Warszawie i Fundację Znaki Pamięci.

 

Stefan Szymański, s. Józefa, ur. 23 października 1903 r. w Warszawie

Absolwent Państwowej Szkoły Średniej Technicznej Kolejowej w Warszawie na kierunku elektromechanicznym. Po ukończeniu szkoły w 1924 r. rozpoczął pracę w Zakładach Technicznych „Lilpop”, gdzie pracował do wybuchu wojny. We wrześniu 1939 r. przedostał się do Rumunii, a następnie do Francji, tam wstąpił do Wojska Polskiego.

Brał udział w obronie Paryża jako dowódca plutonu artylerii przeciwpancernej przy francuskiej XI Dywizji. Od 1943 r. w 3 Dywizji Strzelców Karpackich (oficer uzbrojenia), z którą przeszedł całą kampanię włoską, m.in. uczestnik bitwy o Monte Cassino (podporucznik/porucznik). W 1947 r. powrócił do Polski. Pracował m.in. jako kierownik działu ekspertyz w Centralnym Biurze Obrotu Maszyn i kierownik działu w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych.

Odznaczenia:

Krzyż Wojenny (1940, odznaczenie francuskie)

Srebrny Krzyż Zasługi (1944)

Krzyż Walecznych (1945)

Krzyż Monte Cassino (1945)

 

do góry