Nawigacja

Aktualności

„Polityka wyznaniowa w latach izolacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1953–1956)” – wykład dr. Bartłomieja Noszczaka w Domu Pielgrzyma AMICUS – Warszawa, 16 maja 2024

W czwartek 16 maja w ramach wydarzeń upamiętniających 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Domu Pielgrzyma AMICUS (kawiarenka) miał miejsce wykład „Polityka wyznaniowa w latach izolacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1953–1956)”.

Rozmowę z dr. Bartłomiejem Noszczakiem z warszawskiego Oddziału IPN przeprowadził redaktor Piotr Grzybowski.

 

Aresztowanie prymasa Wyszyńskiego we wrześniu 1953 r. było swoistym zwieńczeniem represyjnego kursu polityki wyznaniowej komunistycznej ekipy władzy, która po 1945 r. dążyła w Polsce do podporządkowania sobie hierarchicznego Kościoła katolickiego. W związku z tym wydarzeniem zarysowała się realna perspektywa osiągnięcia tego celu - podobnie jak to nastąpiło w Czechosłowacji i na Węgrzech. By tak się stało, w okresie internowania hierarchy władze podjęły wiele dalszych działań osłabiających spójność i siłę Kościoła.   

***

W 2024 roku przypada 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. W związku z potrzebą upamiętnienia kapłana i rocznicy jego śmierci, w warszawskim sanktuarium błogosławionego zawiązał się społeczny komitet upamiętnienia, którego celem jest zbieranie informacji i koordynowanie wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach obchodów tej rocznicy.

Wykład był pierwszą z cyklu prelekcji, które odbędą się w tym roku w Domu Pielgrzyma AMICUS.

 

do góry