Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Szeregowiec Ryan” w ramach XIII edycji Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie” – Warszawa, 15 kwietnia 2014

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i warszawska „Kinoteka" zapraszają na XIII edycję Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie".

Tak jak w trzech ostatnich edycjach przeglądu proponujemy przyjrzeć się współczesnemu filmowi historycznemu. Wcześniej koncentrowaliśmy się na filmach powstałych przede wszystkim w okresie PRL-u, będących specyficznym świadectwem tamtej rzeczywistości: odzwierciedleniem autentycznego życia, przetworzonego jednak przez ideologiczne i polityczne widzenie świata. Teraz chcielibyśmy pokazać, jak współczesne kino historyczne – polskie, ale także i światowe – podejmuje interpretację takich tematów, jak postawy i zachowania człowieka w warunkach ekstremalnych (np. II wojna światowa), stosunek społeczeństw w państwach okupowanych przez III Rzeszę do Zagłady Żydów, realia życia w państwach bloku komunistycznego w okresie zimnej wojny czy rozrachunek z nazistowską i komunistyczną przeszłością. Oprócz produkcji fabularnych pokażemy także materiały Polskiej Kroniki Filmowej.

Przegląd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i może stanowić interesujące uzupełnienie realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej. Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością ich wykorzystania przez uczniów wybierających tematy związane z kulturą i historią najnowszą do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego. Mamy nadzieję, że spotka się on również z zainteresowaniem nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów kierunków humanistycznych. Wierzymy, że przegląd pomoże zrozumieć tragiczną i złożoną historię XX w.

Tradycyjnie przed każdym spotkaniem odbędzie się prelekcja, którą wygłosi prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN).

Udział w przeglądzie będzie potwierdzony pisemnym zaświadczeniem.

Proponujemy 6 spotkań odbywających się w „Kinotece" w Pałacu Kultury i Nauki, raz w miesiącu, we wtorki od godz. 11.30 do 14.00.

WSZYSTKIE POKAZY SĄ BEZPŁATNE!

Zgłoszenia na wybrane seanse prosimy składać najpóźniej dzień przed projekcją

Informacje i zgłoszenia: Sławomir Stępień, tel. (22) 860 70 50, sławomir.stepien@ipn.gov.pl

Najbliższe spotkanie (ostatnie w tym roku szkolnym)
Obraz II wojny światowej w filmie – 15 kwietnia 2014

  • Projekcja: SZEREGOWIEC RYAN, reż. Steven Spielberg, prod. USA 1998
    Wykład: prof. dr hab. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN).

6 czerwca 1944 r., inwazja wojsk alianckich w Normandii rozpoczyna największą operację desantową w dziejach świata. Nic nie mogło przygotować żołnierzy na plaży Omaha do bitwy, którą właśnie mieli stoczyć. Przepełnieni nadzieją i determinacją, nie wiedzieli czy uda im się przeżyć. Historia oglądana oczami kilku amerykańskich żołnierzy, zaczyna się w decydującym dniu inwazji, kiedy to podczas śmiertelnie niebezpiecznej misji muszą dokonać niemożliwego. Kapitan Jon Miller (Tom Hanks) otrzymuje rozkaz przedarcia się za linię wroga w niebezpiecznej misji znalezienia i ocalenia jednego człowieka, szeregowca Jamesa Ryana, którego trzej starsi bracia polegli w walce. Stojąc twarzą w twarz ze śmiercią, w miarę jak oddział przedziera się coraz głębiej na terytorium wroga, żołnierze zaczynają stawiać pytania o sens tej, zdawać by się mogło, beznadziejnej misji. Dlaczego ośmiu ludzi musi ryzykować życie, by ocalić jednego? W brutalnej rzeczywistości krwawej wojny każdy z bohaterów stara się przetrwać i znaleźć własną odpowiedź.

Kunszt twórców i aktorów pracujących przy tworzeniu „Szeregowca Ryana" zaowocował filmem już dzisiaj kultowym, uznawanym przez wielu za najlepszy dramat wojenny. To nie tylko poruszający, pełen realizmu (niezwykłe staranie twórców o to, aby żołnierze, ich wyposażenie czy pojazdy wyglądały na żywcem przeniesione z frontów drugiej wojny światowe) i naturalizmu (kamera nie boi się pokazywać brudu i krwi) dramat wojenny, ale też pełna napięcia i atmosfery przyjaźni opowieść o żołnierzach, których wojna uczyniła braćmi. Premiera filmu była wielkim wydarzeniem. W USA wywołała protesty organizacji kombatanckich, którym nie podobała się krwawa scena lądowania na plaży Omaha. Mimo tego film odniósł spektakularny sukces zarówno komercyjny, jak i artystyczny, czego wyrazem było m.in. zdobycie 5 Oscarów.

Film nagrodzony: Oscar (1999 – 5 nagród, 11 nominacji), Złoty Glob (1999 – 2 nagrody, 5 nominacji), BAFTA (1999 – 2 nagrody, 10 nominacji ), Grammy (1999).

Występują: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Adam Goldberg, Giovanni Ribisi, Paul Giamatti, Vin Diesel, Dennis Farina.

do góry