Nawigacja

Aktualności

Weekend z Żołnierzami Wyklętymi – Płock, 27 lutego – 1 marca 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie był jednym z organizatorów płockich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wspólnie z władzami miasta i instytucjami społecznymi Płocka. W programie znalazły się m.in. wykłady, koncerty, pokazy filmów, bieg sportowy.

W piątek w płockich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbyły się apele pamięci i projekcje filmu „11 Grupa Operacyjna NSZ” z cyklu „Z archiwum IPN”. W wielu szkołach Jacek Pawłowicz (Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie) przeprowadził lekcje o Żołnierzach Wyklętych.

W sobotę 28 lutego 2015 r. w Galerii „Wisła” w Płocku, w ramach Dnia z Żołnierzami Wyklętymi, Jacek Pawłowicz z warszawskiego IPN wygłosił referat na ich temat. Grupa rekonstrukcyjna Airsoft Grup Płock i harcerze ZHR zorganizowali obozowisko partyzanckie nawiązujące do walki Żołnierzy Wyklętych. Urządzono tam obozowe kino z filmami o działaniach różnych ugrupowań tzw. drugiej konspiracji z terenu Mazowsza (cykl Z archiwum IPN), udostępnionymi przez warszawski oddział IPN.

Gwoździem programu był koncert Pawła Piekarczyka promujący wydaną przez IPN płytę „Piosenki z Wilczych Tropów”. Wieczorem na płockiej „Stanisławówce” odbyła się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy św. grupa zawodników pobiegła na osiedle Podolszyce Południe do ronda Żołnierzy Wyklętych. 

W niedzielę natomiast odbył się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który szedł ze Starego Rynku do kościoła św. Stanisława Kostki. Marsz zakończył się odsłonięciem tablicy poświęconej żołnierzom 11. Grupy Operacyjnej NSZ na ścianie kościoła – jednej z największych organizacji działającej na Mazowszu. Na tablicy znajdują się nazwiska żołnierzy zamordowanych przez UB.

do góry