Nawigacja

Aktualności

Oprowadzanie po wystawie plenerowej „1956 Polska – Węgry. Historia i Pamięć” połączone z warsztatami dla szkół ponadgimnazjalnych – Warszawa, 15 września – 26 października 2016

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie organizuje oprowadzanie po wystawie plenerowej „1956 Polska – Węgry. Historia i Pamięć” połączone z warsztatami edukacyjnymi.

Oferta skierowana jest do szkół ponadgimnazjalnych.

Zajęcia odbywać się będą bezpłatnie od 15 września (czwartek) do 26 października (środa). Konkretny dzień i godzina do uzgodnienia.

Organizatorzy proponują: oprowadzanie po wystawie – 45 min. lub oprowadzanie i warsztaty z kartą pracy – 90 min.

Ekspozycja prezentowana jest na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zapisy prowadzi: Michał Zarychta tel. 022 860 70 51; michal.zarychta@ipn.gov.pl.

 

Wystawa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć” została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech). Jest jednym w z elementów wspólnych działań Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, realizowanych w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Główny przekaz podporządkowany jest idei walki o wolność i prawdę oraz solidarności między narodem polskim i węgierskim, niezależnej od dekretowanej odgórnie przyjaźni. Celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które, mimo różnej historii w czasie II wojny światowej, znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie jest akcentowany polski wymiar roku 1956.

do góry