Nawigacja

Aktualności

Warsztaty edukacyjne i wykłady na temat stanu wojennego w grodziskiej Bibliotece Publicznej – Grodzisk Mazowiecki, 8 grudnia 2016

W czwartek, 8 grudnia 2016 r. o godz. 12.00, w Bibliotece Publicznej, przy ul. Spółdzielczej 9 (Centrum Kultury) w Grodzisku Mazowieckim (pod wspólnym szyldem z IPN „Przystanek Historia”), historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie: Marcin Łaszczyński i Edyta Gula przeprowadzili warsztaty edukacyjne i wykłady na temat stanu wojennego. Uczestniczyli w nich uczniowie grodziskiego gimnazjum nr 3 i technikum nr 2.

Edyta Gula zorganizowała zajęcia pt. „»Trzynastego grudnia roku pamiętnego…« – poezja stanu wojennego”., które są częścią projektu edukacyjnego IPN „Historyczne konteksty lektur szkolnych”. Podczas warsztatów uczestnicy rekonstruowali wydarzenia historyczne i codzienność stanu wojennego na podstawie poezji „wysokiego obiegu” oraz anonimowych wierszy okolicznościowych i piosenek z tamtego okresu. Do rekonstrukcji posłużyły uczniom liczne zdjęcia i teksty źródłowe ilustrujące ówczesną rzeczywistość

Natomiast Marcin Łaszczyński poprowadził lekcję pt. „Orła WRONa nie pokona, czyli rzeczywistość szkolna lat osiemdziesiątych”. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z formami oporu stosowanymi przez młodzież w czasie stanu wojennego: od opornika do „gadały”, metodami działania Grup Oporu „Solidarni”, Młodzieży Federacji Walczącej i innych. Poznali również sylwetki najmłodszych ofiar stanu wojennego.

Warsztaty poprzedzone były wykładami wprowadzającymi w temat spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia materiału zrealizowanego podczas zajęć, który został opublikowany w czwartkowym Kurierze Mazowieckim:

https://warszawa.tvp.pl/28149319/edukatorzy-z-ipnu-ucza-grodziska-mlodziez-rozumiec-najnowsza-historie

do góry