Nawigacja

Aktualności

Pokaz spektaklu „Nie pamiętam” i wykład na temat zbrodni katyńskiej – Wołomin, 14 kwietnia 2018

W sobotę 14 kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 2 w Wołominie w ramach cyklu IPN „Echa Katynia” uczniowie klas gimnazjalnych obejrzeli spektakl telewizyjny „Nie pamiętam”.

Projekcji towarzyszył wykład Marcina Łaszczyńskiego (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) dotyczący zbrodni katyńskiej i walki o pamięć o tym tragicznym wydarzeniu w Polsce, a także poza jej granicami.

 

Scenariusz do spektaklu „Nie pamiętam” napisali Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, którzy także zagrali główne role. Reżyserował Mirosław Mamczur, producentem wiodącym został Instytut Pamięci Narodowej, zaś wykonawczym – Varsovia Art.   

Dzieło opowiada o tragedii naszych Kresów Wschodnich – połowie II Rzeczypospolitej, poddanej po 17 września 1939 r. barbarzyńskiej okupacji sowieckiej. W przejmującej formie ukazuje, wykorzystując źródła historyczne (zdjęcia, listy, relacje), syberyjską krańcowość losów Polaków zesłanych na „nieludzką ziemię”. Jest zarazem autorskim dokumentem – obrazem zbrodni założycielskiej PRL: ludobójstwa katyńskiego. Pokazuje je w historycznym, a nawet archeologicznym szczególe, ale poddaje również emocjonalnej analizie, w tym z perspektywy kata.

Pomimo – wydawać by się mogło – przedstawienia Golgoty Wschodu, a szczególnie Zbrodni Katyńskiej, w pełnym wymiarze w wielu utworach, ten film jest dowodem na to, iż wciąż należy poszukiwać nowych dróg wyrazu artystycznego i edukacyjnej narracji o dziejach Polski. Tak naprawdę bowiem nigdy do końca nie będziemy potrafili opisać, pokazać, zrozumieć istoty tej wielkiej narodowej tragedii, zwłaszcza zaś jej znaczenia dla Polski współczesnej. W roku stulecia Niepodległej w sposób szczególnie dojmujący przemawia do nas fakt zamordowania przez tyranię komunistyczną elit Narodu Polskiego, Polaków, którzy Drugą Rzeczpospolitą wywalczyli i zbudowali i których tak bardzo zabrakło w latach II wojny i zniewolenia po 1944 r. 

Próbę odpowiedzi na pytania o okoliczności zbrodni sowieckich na Polakach oraz o ich wpływ na nasze obecne życie wspólnotowe podjęli, zaproszeni do zaplanowanej przed pokazem dyskusji, goście: dr Ewa Kowalska – kierownik Muzeum Katyńskiego, Adam Hlebowicz (moderator) – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN oraz dr Witold Wasilewski (Archiwum IPN), specjalizujący się w tematyce Zbrodni Katyńskiej.

do góry