Nawigacja

Aktualności

Inauguracja cyklu Akademia Niepodległości w Żurominie – 16 kwietnia 2018

 W poniedziałek 16 kwietnia 2018 r. w Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym  im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie odbyła się inauguracja cyklu wykładów Akademia Niepodległości w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Dr Dariusz Gałaszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) wygłosił wykład pt. „Legionowy wysiłek”.

Uroczystość uświetnił występ uczennic, które z pełnym artyzmem wykonały utwory m.in. Marka Grechuty, Maryli Rodowicz, zespołu Dżem. Wszyscy uczestnicy otrzymali przygotowane przez IPN indeksy oraz materiały promocyjne Akademii Niepodległości (teczki, bloczki do notowania).

Spotkanie zorganizowane zostało przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Powiatowo-Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym.

 

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, prelegenci sięgną do wątków lokalnych. Możliwe będzie podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Cykl wykładów został zapoczątkowany 11 grudnia 2017. W uroczystej inauguracji Akademii Niepodległości w Działdowie wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek, który wygłosi wykład „Polski wiek XIX – wiek powstań”.

 

do góry