Nawigacja

Aktualności

„Orła WRON-a nie pokona – konspiracja młodzieżowa lat 80.” – wykład Marcina Łaszczyńskiego w ramach Przystanku Historia w Muzeum Dulag 121 – Pruszków, 8 grudnia 2018

W sobotę 8 grudnia 2018 r. w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3 Maja 8A (pod szyldem Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121) Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zaprezentował wykład pt. „Orła WRON-a nie pokona – konspiracja młodzieżowa lat 80.”.

13 grudnia 1981 r. został wprowadzony stan wojenny na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W nocy z 12 na 13 grudnia do akcji ruszyły oddziały Ludowego Wojska Polskiego i ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej), które obstawiły strategiczne punkty na terenie kraju. Wyłączono telefony. Specjalne grupy milicjantów i funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa dokonały aresztowań działaczy „Solidarności”. W więzieniach i obozach internowania znalazło się ponad 10 tys. osób. Reakcją na działania związane z wprowadzeniem stanu wojennego było organizowanie w całym kraju akcji protestacyjnych i antysystemowych. W działalność konspiracyjną włączyła się także młodzież.

Podczas wykładu Marcin Łaszczyński przedstawił rzeczywistość stanu wojennego widzianą oczami członków najmłodszej konspiracji antykomunistycznej – opowiedział o ich metodach walki z systemem, formach oporu oraz o stosowanych wobec nich represjach Służby Bezpieczeństwa. W trakcie spotkania historyk opowiedział m.in. o Grupach Oporu „Solidarni”, Federacji Młodzieży Walczącej i Ruchu Młodzieży Niezależnej. Wykład był ilustrowany m.in. fragmentami filmu „Grupy Oporu”.

do góry