Nawigacja

Aktualności

„Azyl” – pokaz filmu i prelekcja historyczna w związku z Narodowym Dniem Pamięci o Polakach Ratujących Żydów – Ostrów Mazowiecka, 18 marca 2019

W poniedziałek 18 marca 2019 r. w kinie Ostrovia w Ostrowi Mazowieckiej w przy ul. 11 listopada 5 odbyła się projekcja filmu „Azyl”, którą poprzedziła prelekcja dr. Dariusza Gałaszewskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Spotkanie odbyło się w związku z Narodowym Dniem Pamięci o Polakach Radujących Żydów w ramach cyklu Kino historyczne organizowanego przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich i Oddział IPN w Warszawie.

 

To jedna z takich historii, o które kino musiało się upomnieć. Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

[opis dystrybutora kino]

 

do góry