Nawigacja

Aktualności

Pod patronatem IPN: II Ogólnopolska Sesja Naukowa „Żywoty Polaków w XX wieku” w Instytucie Historycznym UW – Warszawa, 16–17 maja 2019

W dniach 16–17 maja 2019 r., w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się II Ogólnopolska Sesja Naukowa „Żywoty Polaków w XX wieku” organizowana przez Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych.

Minione stulecie, w którym przyszło żyć milionom Polaków, było okresem niezwykle różnorodnym w zakresie doświadczeń i wyzwań, przed którymi musieli oni stanąć. W tych latach doszło m.in. do odrodzenia się państwa polskiego, do przerażających w skutkach konfliktów, jakimi były dwie wojny światowe, do ukształtowania się systemu komunistycznego w Polsce, a także do jego późniejszego rozpadu. Nie sposób policzyć indywidualnych historii, własnych doświadczeń, osobistych sukcesów i tragedii ludzi, którzy żyli w różnych częściach świata, w innych okresach tego stulecia, będących przedstawicielami różnych warstw społecznych, mających odmienne poglądy na pewne sprawy, a także odgrywających rozmaite role w wydarzeniach swoich czasów, a których łączyło i łączy poczucie bycia Polakiem.

Celem konferencji było przedstawienie przez uczestników wyników swoich badań nad biografiami Polaków, którzy żyli w XX wieku, bądź urodzili się przed 1901 r., ale ich działalność przypada na lata wieku dwudziestego. Uczestnicy chcą porozmawiać zarówno o Polakach powszechnie znanych, jak i o działaczach lokalnych oraz „zwyczajnych” obserwatorach współczesnych im wydarzeń. Będą rozmawiać zarówno o klasycznych biografiach (tudzież ich wycinkach), jak i „portretach zbiorowych”.

Organizatorzy pragną zaprosić także na spotkanie z Michałem Marusikiem, jednym z organizatorów strajków w Rafinerii Gdańskiej w 1980 i 1981 r., a obecnie europosłem. Spotkanie, poświęcone przede wszystkim wydarzeniom z lat 80., rozpocznie się o godzinie 17.00 w Sali Kolumnowej IH UW i zakończy drugi dzień konferencji. Wydarzenie promuje projekt sekcji XX wieku SKMBH pt. „Solidarność” wyklęta – relacje zapomnianych opozycjonistów oraz pierwszy owoc tego projektu – wywiad-rzekę z europosłem Marusikiem przeprowadzony przez Michała Gniadek-Zielińskiego pt. „Spowiedź buntownika. Od strajków w Rafinerii do Parlamentu Europejskiego”.

Więcej nt. projektów SKMBH: www.skmbh.pl | facebook.com/skmbhuw.

 

Partnerem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie.

do góry