Nawigacja

Aktualności

Obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych – Ostrów Mazowiecka, 3 czerwca 2019

W ramach obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych edukatorzy z warszawskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali m.in. zajęcia i prelekcje historyczne. W poniedziałek 3 czerwca 2019 r. o godz. 11.00 w Starej Elektrowni przy ul. 11 listopada 7 w Ostrowi Mazowieckiej Andrzej Kryński (OBEN IPN w Warszawie) przeprowadził warsztaty edukacyjne dla młodzieży pt. „Wybory czerwcowe 1989”. Następnie uczniowie obejrzeli film „Skazany na niepamięć” opowiadający historię krakowskiego opozycjonisty Jacka Żaby i wysłuchali prelekcji dr. Dariusza Gałaszewskiego (OBEN IPN w Warszawie).

Po południu o godz. 17.15 mieszkańcy Ostrowi Maz. mieli możliwość wysłuchania wykładu Mirosława Biełaszki (OBEN IPN w Warszawie) pt. „Przełom polityczny w Polsce w 1989 r.”
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Miasto Ostrów Mazowiecka, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i NSZZ „Solidarność” Oddział Ostrów Mazowiecka

* * *

Jacek Żaba był działaczem NSZZ „Solidarność” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Krakowie. W nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. w zajezdni MPK w Krakowie-Czyżynach przeprowadził razem z Kazimierzem Krauze akcję w celu przypomnienia o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wspólnie poprzecinali paski klinowe w 30 autobusach. Aresztowany po czterech miesiącach, został skazany na półtora roku więzienia. Miał wówczas 22 lata. Umieszczono go w celi z recydywistami, którzy poddali go regularnym szykanom. Doprowadzony do załamania nerwowego, został zwolniony na przerwę w odbywaniu kary ze względu na stan zdrowia. W 1989 r., już w trakcie negocjacji na temat przebiegu „Okrągłego Stołu”, otrzymał nakaz powrotu do więzienia. Wybrał śmierć. 4 lutego 1989 r. wyskoczył z okna mieszkania i zmarł następnego dnia w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności.

Relacja (w 7 min. 36) Kuriera Mazowieckiego 3.06.2019 r.

do góry