Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Kamerdyner” i wykład dr. Dariusza Gałaszewskiego w ramach Przystanku Historia – Ostrołęka, 24 czerwca 2019

W poniedziałek 24 czerwca 2019 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury (kino Jantar) przy ul. Inwalidów Wojennych 23 w Ostrołęce (pod wspólnym szyldem z IPN „Przystanek Historia”) zaprezentowany zosta film „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona.

Przed projekcją dr Dariusz Gałaszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie) wygłosi prelekcję wprowadzającą.

 

***

Akcja filmu opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicy Pucka, jak również miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem a niemiecką arystokratką Maritą i rozgrywa się w latach 1900-1945. Scenariusz ukazuje powikłane losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na którym linia granicy wytyczonej w Wersalu po I wojnie światowej podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków, będąc przyczyną waśni, a często nienawiści. Scenariusz przebiega przez cztery dekady ukazując skomplikowane postawy i wybory, których mieszkający tu ludzie musieli dokonywać. Pruska antypolskość walczyła z kaszubskim patriotyzmem, co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą. (Filmpolski.pl)

do góry