Nawigacja

Aktualności

„Listy i korespondencja do władz jako źródło do badań dziejów Polski w latach 1944-1989” – wykład dr Anny Marii Adamus w Instytucie Pileckiego – Warszawa, 23 października 2019

W środę 23 października 2019 r. podczas seminarium naukowego Instytutu Pileckiego dr Anna Maria Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie wygłosiła wykład pt. „Listy i korespondencja do władz jako źródło do badań dziejów Polski w latach 1944-1989”. 

Prelegentka przedstawiła możliwości zastosowania korespondencji do władz centralnych w Warszawie jako źródła do badań dziejów najnowszych Polski Ludowej. W okresie PRL-u Polacy napisali dziesiątki milionów skarg, próśb a także donosów zaadresowanych do władz. Podstawą prowadzonych przez nią badań jest różnorodna dokumentacja, adresowana do czterech – uważanych za najważniejsze – instytucji partyjnych i państwowych z siedzibą w Warszawie: Komitetu Centralnego PZPR, Urzędu Rady Ministrów, Kancelarii Rady Państwa oraz Komitetu do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”.
Zachowane listy i korespondencja to źródła wyjątkowe. Mają one nie tylko wartość historyczną (dokumentują zdarzenia), ale również biograficzną (obrazują świat przeżyć i doświadczeń nadawców), społeczną (ukazują relacje między obywatelami PRL, na linii władza–obywatel), socjologiczną (obrazują funkcjonowanie społeczeństwa i zachodzące zmiany) a także literacką (ówczesne wzorce uprawiania epistolografii). Ponadto, powstałe na podstawie wpływającej korespondencji (okresowe, tematyczne oraz problematyczne) oficjalne analizy, ukazują skalę zjawiska tej niezwykle popularnej wśród Polaków praktyki pisania „o wszystkim” do władz.

do góry