Nawigacja

Aktualności

„Strzelecka 8” – Izba Pamięci poświęcona więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie – nieczynna do odwołania

Szanowni Państwo, zgodnie z zarządzeniem Prezesa IPN, w trosce o zdrowie publiczne, w związku z zagrożeniem koronawirusem, Izba Pamięci „Strzelecka 8” będzie nieczynna do odwołania. Przepraszamy za utrudnienia.

Serdecznie zapraszamy do nowej placówki edukacyjnej IPN „Strzelecka 8” – Izby Pamięci poświęconej więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Zwiedzanie części historycznej (piwnice) odbywa się tylko w grupach zorganizowanych (każdorazowo nie więcej niż 10 osób). Grupy i osoby indywidualne prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną lub mailową.

Wystawa stała dla osób indywidualnych jest dostępna do samodzielnego zwiedzania bez wcześniejszej rezerwacji.

 

ul. Strzelecka 8, 03-433 Warszawa (Praga-Północ)

tel. 22 860 70 10

tel. 22 860 70 11

tel. 22 270 15 37

e-mail: sekretariat.o.warszawa@ipn.gov.pl

Godziny otwarcia: poniedziałek–piątek 10.00–18.00

Wstęp wolny

 

Adres do korespondencji:

pl. Krasińskich 2/4/6

00-207 Warszawa

 

            ***

Budynek przy ul. Strzeleckiej 8 (dawniej ul. Środkowej 13) powstał w drugiej połowie lat trzydziestych XX w. Jego właścicielem był prezes Związku Ziemian. Solidnością konstrukcji (wzmocnione stropy, obszerne piwnice) wyróżniał się spośród innych praskich budynków. Do 1939 r. nikt w nim jednak nie mieszkał, ponieważ był w stanie surowym. W czasie II wojny światowej zasiedlili go częściowo tzw. dzicy lokatorzy, których usunęli Sowieci po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. Późną jesienią 1944 r. obiekt ten stał się kwaterą główną NKWD na obszarze Polski lubelskiej. Przez kilka tygodni urzędował tu gen. Iwan Sierow, tuż obok zaś płk Michałow (dowódca tzw. warszawskiej grupy operacyjnej). Tu zwożono aresztowanych żołnierzy polskiego ruchu niepodległościowego, tu w mieszkaniach zamienionych na pokoje przesłuchań prowadzono śledztwa. Przez zaadaptowane na areszt podręczny piwnice przewinęły się setki osób, stąd ekspediowano je do obozu w Rembertowie.

Począwszy od lata 1945 r., gmach przy Strzeleckiej stracił stopniowo swoją rangę w hierarchii sowieckich placówek operacyjno-śledczych. Ostatecznie jesienią 1945 r. przejął go WUBP w Warszawie – wykorzystując jako jeden z aresztów podręcznych. Tę funkcje budynek pełnił najprawdopodobniej do 1948 r., po czym został przekazany resortowemu kwaterunkowi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry