Nawigacja

Aktualności

„Strzelecka 8” – Izba Pamięci poświęcona więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie – zapraszamy do zwiedzania części wystawowej

Serdecznie zapraszamy do nowej placówki edukacyjnej IPN „Strzelecka 8” – Izby Pamięci poświęconej więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Placówka w okresie pandemii jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Zwiedzającym udostępniona będzie tylko część wystawowa. Część historyczna obejmująca piwnice pozostaje zamknięta do odwołania.

Zwiedzanie części wystawowej dla osób indywidualnych nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. W czasie pandemii COVID-19 grupy zorganizowane nie będą przyjmowane.

Adres:

ul. Strzelecka 8, 03-433 Warszawa (Praga-Północ)

strzelecka8.warszawa@ipn.gov.pl

www.facebook.com/ipn.strzelecka8

  • Marta Milewska (22) 270 15 37; marta.milewska@ipn.gov.pl
  • Wojciech Popiel (22) 270 15 41; wojciech.popiel@ipn.gov.pl
  • Agnieszka Praga (22) 270 15 42; agnieszka.praga@ipn.gov.pl

Adres do korespondencji:

pl. Krasińskich 2/4/6

 

            ***

Budynek przy ul. Strzeleckiej 8 (dawniej ul. Środkowej 13) powstał w drugiej połowie lat trzydziestych XX w. Jego właścicielem był prezes Związku Ziemian. Solidnością konstrukcji (wzmocnione stropy, obszerne piwnice) wyróżniał się spośród innych praskich budynków. Do 1939 r. nikt w nim jednak nie mieszkał, ponieważ był w stanie surowym. W czasie II wojny światowej zasiedlili go częściowo tzw. dzicy lokatorzy, których usunęli Sowieci po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. Późną jesienią 1944 r. obiekt ten stał się kwaterą główną NKWD na obszarze Polski lubelskiej. Przez kilka tygodni urzędował tu gen. Iwan Sierow, tuż obok zaś płk Michałow (dowódca tzw. warszawskiej grupy operacyjnej). Tu zwożono aresztowanych żołnierzy polskiego ruchu niepodległościowego, tu w mieszkaniach zamienionych na pokoje przesłuchań prowadzono śledztwa. Przez zaadaptowane na areszt podręczny piwnice przewinęły się setki osób, stąd ekspediowano je do obozu w Rembertowie.

Począwszy od lata 1945 r., gmach przy Strzeleckiej stracił stopniowo swoją rangę w hierarchii sowieckich placówek operacyjno-śledczych. Ostatecznie jesienią 1945 r. przejął go WUBP w Warszawie – wykorzystując jako jeden z aresztów podręcznych. Tę funkcje budynek pełnił najprawdopodobniej do 1948 r., po czym został przekazany resortowemu kwaterunkowi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry