Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia” w Polskim Radiu – 4 marca 2020

Audycja „Przystanek Historia” została wyemitowana w środę (4.03) o godz. 19.07 na antenie Polskiego Radia Pr. I

W kolejnym odcinku audycji powróciliśmy do obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypomnieliśmy różne formacje grupujące Żołnierzy Wyklętych i zastanawialiśmy się, „komu przeszkadza” takie święto.

Poza tym w audycji:

  • W czwartek (28 lutego) w dawnej katowni NKWD i UB na warszawskiej Pradze Instytut Pamięci Narodowej otworzył nową placówkę edukacyjną.

Miejsce kaźni polskich bohaterów przy ul. Strzeleckiej 8 było wyjątkowo ważnym adresem na warszawskiej mapie komunistycznego terroru. Zanim jesienią 1945 roku zainstalowano tam funkcjonujący do 1948 roku Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (po czym budynek zamieszkali pracownicy aparatu represji i ich rodziny), przez około rok działała w tym miejscu Kwatera Główna NKWD na obszar tzw. Polski Lubelskiej, w której urzędować miał gen. Iwan Sierow (współodpowiedzialny za Zbrodnię Katyńską, a także m.in. organizator podstępnego aresztowania 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w marcu 1945 roku). Przez piwniczne cele przewinęły się setki rzekomych „wrogów ludu” – część z nich komuniści wywieźli do obozu w Rembertowie. 

  • Książka Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944–56 dr. hab. Jacka Wołoszyna.

Organizacje młodzieżowe powstawały niezależnie od formacji związanych z AK, DSZ, Zrzeszeniem „WiN” i NSZ. Brakowało im również autorytetu Polskiego Państwa Podziemnego i centralnego kierownictwa, które koordynowałoby ich działalność w skali ogólnopolskiej. Młodzi ludzie stworzyli bowiem wiele pojedynczych i niepowiązanych ze sobą grup. Mimo tych wszystkich zastrzeżeń tajne związku młodzieżowe, stanowiły integralną część II konspiracji niepodległościowej (powojennej).

  • Było, będzie: najciekawsze wydarzenia dotyczące historii Polski. 
  • Zapowiedzi artykułów na portalu przystanekhistoria.pl.

Audycja „Przystanek Historia” została wyemitowana w środę (4.03) o godz. 19.07 na antenie Polskiego Radia Pr. I (link do audycji).

Poprzednia audycja:

„Przystanek Historia”, 19 lutego 2020

 

do góry