Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Milcząc, wołają” – Winnica (Ukraina), 10 października 2015

W sobotę, 10 października br. w Obwodowym Muzeum Krajoznawczym w Winnicy odbył się wernisaż wystawy „Milcząc, wołają”. W uroczystości udział wzięli m.in. Konsul RP w Winnicy Wojciech Mrozowski i przedstawiciele Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie: Jacek Pawłowicz i dr Dariusz Gałaszewski. Prezentacji ekspozycji towarzyszył pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Kwatera Ł” i wykład Jacka Pawłowicza.

W niedzielę natomiast historycy z warszawskiego IPN spotkali się ze społecznością Polską. W podziemiach kościoła oo. Kapucynów w Winnicy Jacek Pawłowicz opowiedział o Instytucie Pamięci Narodowej, ekshumacjach koordynowanych przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka i o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

***

Wystawa „Milcząc, wołają” poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w ramach projektu „Poszukiwanie nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”.

Autorem koncepcji wystawy i wszystkich współczesnych fotografii jest Piotr Życieński, natomiast jej forma plastyczna powstała dzięki talentowi artystki plastyk Jolanty Czarskiej.

Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej życie i śmierć – poszukiwania, ekshumacje szczątków.

Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach. W górnej części ekspozycji widnieją ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar. Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar.

Ekspozycja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.

W Winnicy będzie prezentowana do końca października br.

do góry