Nawigacja

Aktualności

Cykl wykładów „Łazienki (nie) tylko Królewskie” z udziałem historyków Instytutu Pamięci Narodowej. Najbliższe spotkanie 29 maja 2019

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na cykl wykładów poświęcony najważniejszym postaciom międzywojennej Polski i ich związkom z letnią rezydencją Stanisława Augusta. Mowa będzie o marszałku Józefie Piłsudskim oraz prezydentach: Gabrielu Narutowiczu, Stanisławie Wojciechowskim i Ignacym Mościckim.

Cykl „Łazienki (nie) tylko Królewskie” obejmuje pięć wykładów, które odbywać się będą od 20 lutego do 26 czerwca 2019 r. w Pałacu na Wyspie (wstęp – 1 zł, bilety do nabycia w muzealnych kasach). Wybitni historycy opowiedzą o związkach najważniejszych polityków II RP z Łazienkami Królewskimi, które w okresie międzywojennym stały się miejscem szczególnym nie tylko na mapie Warszawy, ale i całego kraju.

W odrodzonej Polsce, która powróciła na mapy Europy po 123 latach zaborów, dawną rezydencję króla Stanisława Augusta wyznaczono na jedną z siedzib naczelnych władz wskrzeszonego kraju. Łazienki urosły tym samym do rangi symbolu ciągłości państwa - po odzyskaniu niepodległości królewska rezydencja zaliczona została w poczet Gmachów Reprezentacyjnych Rzeczypospolitej.

W latach 1918-1939 Łazienki Królewskie były rezydencją Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, a następnie, po wejściu w życie konstytucji marcowej, Prezydentów II RP - Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego.

W Łazienkach Królewskich toczyło się życie państwowe i wojskowe - to tu podejmowano ważne decyzje i goszczono wybitne osobistości. Kwitło tutaj również życie kulturalne i sportowe stolicy, a łazienkowskie ogrody pełne spacerowiczów wpisywały się w radosną atmosferę dwudziestolecia międzywojennego.

Józef Piłsudski przyjmował w Łazienkach Królewskich życzenia noworoczne i wręczył sztandar żołnierzom ruszającym na wojnę z bolszewicką Rosją. W kaplicy rezydencji wziął ślub, przyjeżdżał na spektakle wystawiane w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii i na zawody jeździeckie odbywające się na hipodromie, usytuowanym w południowej części Łazienek. Lubił też samotne przechadzki po Ogrodzie Romantycznym.

Łazienki Królewskie splotły się także z życiem zawodowym i prywatnym Prezydentów II RP. Gabriel Narutowicz, już jako minister, mieszkał na terenie rezydencji. W Łazienkach przebywał również, pełniąc prezydenckie obowiązki, Stanisław Wojciechowski. Ignacy Mościcki organizował w rezydencji bale i podejmował gości z rumuńskim królem na czele.

Terminy i tematy wykładów:

20 lutego 2019 r., godz. 18.00,  Pałac na Wyspie
„Józef Piłsudski w Belwederze i Łazienkach 1918-1922”, prof. Grzegorz Nowik.

13 marca 2019 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie
„Łazienki Królewskie w życiu (i śmierci) Gabriela Narutowicza”, dr hab. Patryk Pleskot.

17 kwietnia 2019 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie
„Z Kalisza do Warszawy. Belweder i Łazienki w życiu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego”, dr Elżbieta Steczek-Czerniawska.

29 maja 2019 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie
„Piłsudski lata ostatnie (1926-35) z Belwederem i Łazienkami w tle”, prof. Włodzimierz Suleja.

26 czerwca 2019 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie
„Prezydent Ignacy Mościcki: Między Zamkiem a Belwederem, z odpoczynkiem w Łazienkach...”,  prof. Andrzej Chojnowski.

 

do góry