Nawigacja

Komunikaty

IPN odzyskał blisko 300 dokumentów niemieckich władz okupacyjnych z rąk osób nieuprawnionych do ich posiadania

Barbara Niedzielko
Data publikacji 29.09.2020

18 września 2020 roku wspólne działania prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie oraz funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji w Warszawie doprowadziły do odzyskania blisko 300 dokumentów, wytworzonych w latach 1939–1944 przez niemieckie władze okupacyjne w Łodzi, które znajdowały się w posiadaniu osób nieuprawnionych i usiłowano je sprzedać.

Działania zmierzające do ustalenia miejsc ukrycia owych dokumentów, a następnie ich odzyskania, podjęte w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, prowadzonym w sprawie uchylania się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej posiadanych bez tytułu prawnego dokumentów archiwalnych z okresu II wojny światowej, zostały wykonane przez funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Zabezpieczone dokumenty zawierają informacje o działaniach niemieckich władz okupacyjnych w Łodzi wymierzonych przeciwko obywatelom polskim w latach 1939–1944 oraz o stratach i szkodach poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej.

Zabezpieczone dokumenty będą miały zatem istotne znaczenie dla badań nad tym okresem najnowszej historii Polski. 

Czyn stanowiący podstawę wszczęcia śledztwa i przeprowadzenia czynności zatrzymania rzeczy, połączonych z przeszukaniami, określony w art. 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8.

Warszawa, dnia  29 września 2020 r.

do góry