Nawigacja

Komunikaty

Akt oskarżenia za uchylanie się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej dokumentów wytworzonych przez organy III Rzeszy

Barbara Niedzielko
Data publikacji 17.03.2021

17 marca 2021 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Taguhi G. i Zhora G., zarzucając oskarżonym uchylanie się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej, pozostających w ich posiadaniu, dokumentów wytworzonych w okresie II wojny światowej przez organy III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939–1944 w Łodzi i innych miejscowościach, w tym przez jednostkę NSDAP w Łodzi, w łącznej ilości 310 kart.

Zarzucane oskarżonym zachowania wyczerpują znamiona występku z art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Dokumenty zostały zabezpieczone we wrześniu 2020 r. w Warszawie, w następstwie czynności podjętych przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie i funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji. Oskarżeni zamierzali je sprzedać na jednej z popularnych internetowych platform transakcyjnych. 

Zarzucane czyny są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.

prok. Marcin Gołębiewicz
Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie

Warszawa, dnia 17 marca 2021 r.

do góry